Kas uvc-lambid võivad inaktiveerida sars-cov-2 koroonaviirust

UVC-kiirgus on tuntud õhu, vee ja mittepoorsete pindade desinfitseerimismeetod. UVC-kiirgust on aastakümneid tõhusalt kasutatud bakterite, näiteks tuberkuloosi leviku vähendamiseks. Sel põhjusel nimetatakse UVC-lampe sageli "bakteritsiidseteks" lampideks. UVC-kiirguse antimikroobse potentsiaali puhul tuleb siiski tunnistada, et UVC-toime spekter ja tõhususe tase on piiratud ning sõltub mitmest tegurist (näiteks keskkonna niiskus ja temperatuur, orgaaniline saastatus, UVC-lainepikkus, kiirgusintensiivsus ja toimeaeg, töödeldava pinna materjal, mikroorganismide ja viiruste tüüp). Samuti on oluline pidada meeles, et UVC-kiirgusel on omadus hävitada mitte ainult kahjulikke, vaid ka elutegevuseks vajalikke mikroorganisme ning erinevaid materjale.

UVC-kiirgus võib olla efektiivne ka COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse inaktiveerimisel. Siiski on SARS-CoV-2 viiruse inaktiveerimiseks vajaliku UVC-kiirguse lainepikkuse, annuse ja kestuse kohta avaldatud teaduslikke uurimisandmeid vähe. Teiste SARS-koroonaviiruse tüüpi uuringud tõestavad, et UVC-kiirgus hävitab SARS-koroonaviiruse välise valgukihi. Hävitamine viib lõpuks viiruse inaktiveerimiseni. Kuid tuleb silmas pidada, et uuritud viiruste tüübid erinevad praegusest SARS-CoV-2 viirusest.
(Allikas: Far-UVC-light (222 nm) efficiently and safely inactivates airborne human coronaviruses (PDF), 2020).

Lisaks on vähe andmeid selle kohta, kui tõhus võib olla UVC-kiirgus viiruste inaktiveerimisel.

Otsene kokkupuude:

UVC-kiirgus võib viiruse inaktiveerida ainult siis, kui viirus on eksponeeritud otse kiirgusele. Seega viiruste inaktiveerimine pindadel ei pruugi olla efektiivne UV-kiirguse blokeerimise tõttu, näiteks tolmu või muude saastemolekulidega.

Annus ja kestus:

Paljud olmetingimustes kasutamiseks müüdavad UVC-lambid on väikese võimsusega, mistõttu võib bakterite või viiruste tõhusa inaktiveerimise saavutamiseks kuluda rohkem kokkupuuteaega antud pinnaga.

Kõige ohutum viis UVC-kiirguse kasutamiseks on õhu desinfitseerimine ventilatsiooni õhukanalite kaudu. Sellisel viisil on välistatud UVC-kiirguse otsene kontakt inimeste naha või silmadega. See on väga oluline, kuna UVC-kiirgus võib põhjustada terviseprobleeme (sh erüteem, silma sarvkesta ärritus ja põletik).

Ameerika Ühendriikide toidu ja ravimiamet (Food and Drug Administration) on teatanud registreeritud naha ja silmade põletustest, mis tulenevad UVC-lampide valest paigaldamisest ruumides, kus viibivad inimesed.

Allikas: Terviseamet juhendid