UVC-lambid

UVC

Viiruspandeemia andis tõuke mitmete efektiivsete tehnoloogiliste lahenduste kiireks levikuks, mis aitaksid ruumides hügieeni hoida, tõkestades sellega viiruste levikut. Kui varem olid UV-kiirgusel põhinevad ülisteriilsed tehnoloogiad peamiselt kasutusel vaid meditsiinisektoris, sobivad need mitmete väga erinevate ühiskasutatavate esemete ja pindade desinfitseerimiseks.

“Ehkki tänaseni ei ole turul veel ühtegi seadet, mida oleks testitud spetsiaalselt koroonaviiruse uue tüve vastu, annab selle sõsarviiruse SARS-CoV-1 vastu testitud LightProgress õhupuhastusteenus alust arvata, et ka COVID-19 puhul on võimalik õhk tervisele kahjulikest osakestest puhastada juba enne, kui neil on üldse võimalus kätele sattuda.

Kuidas UV-kiirgusel töötavad lahendused toimivad?

Seda, et UV-valgus on väga tõhus mikroobide, bakterite ja viiruste tapmisel, teavad inimesed juba pikki aastaid. Aga mitte iga UV-kiirgus ei suuda viiruseid hävitada: kõige efektiivsemaks viiruse RNA hävitajaks on osutunud UVC-valgus.

Nagu UVA- ja UVB-kiirgused, pärineb ka UVC-kiirgus päikeselt, kuid see absorbeerub atmosfääri kõrgemates kihtides täielikult ning seetõttu ei jõua see kunagi maa peale. See tähendab, et sellised lainepikkused eksisteerivad vaid tehislikult ning on inimesele otseses kokkupuutes äärmiselt ohtlikud.

“Seni on UVC-lambid olnud kasutusel peamiselt haiglates ja ka laborites. Koroonakriisi jooksul on desinfitseerivad lambid jõudnud ka paljude tavainimesteni, näiteks kontoritesse ja perearstikeskustesse,” toob Paluoja välja. Sarnased UVC-lambid on tema sõnul jõudnud viimaks eesliini töötajateni mujalgi maailmas: Hiinas valgustatakse igal ööl sinise valgusega läbi koguni terveid ühistranspordibusse ning leidub pankasid, kes kasutavad UVC-valgust, et raha desinfitseerida. Kuna UV-kiirgus suudab hõlpsalt kõrvaldada ka kõiksugused ebameeldivad lõhnad ning hävitada salmonelloosi- ja listeeriabaktereid, on tehnoloogiat aktiivselt asunud kasutama mitmed hotelliköögid ning toidutööstused.

99% koroonaviiruste osakestest sureb minuti jooksul

Eestis kasutatav LightProgress teenus põhineb võimsal UV-lambil, mis eemaldab ümbritsevast õhust ja pindadelt kahjulikud mikroorganismid ja hallituse, aga ka ebameeldivad lõhnad suitsu- ja tualettruumist. Teenuses kasutatava seadme oluline osa on UV-lampi täiendav puhur, mis paiskab koos puhta õhuga ruumi laiali reaktiivseid hapnikuosakesi, mis jätkavad saastunud osakeste eemaldamist õhust ja pindadelt. “Prantsuse riikliku teadusuuringute keskuse kontrollitud laboritingimuses tehtud testid näitavad, et meie LightProgress lahendus suudab õhus olevad viirused hävitada 0,44 sekundiga, samuti on meil tõendeid, et need tapavad minuti jooksul 99% koroonaviiruste osakestest,” toob Lindströmi esindaja välja statistika.

Aastate jooksul on seadet testitud kõige populaarsemate haigustekitajate vastu, sealhulgas Ebola, Influenza aga ka koroonaviiruse MERS ning SARS-CoV-1 tüvedega. “Kõigi seniste ulatuslike viiruste puhul on UV-kiirgusel põhinev tehnoloogia osutunud hämmastavalt efektiivseks. See annab alust arvata, et ehk on LightProgress abil selliseid ulatuslikke puhanguid võimalik tulevikus vältida,” loodab Paluoja.

UV-lambid (nn black-light)

Rahatähtede ja dokumentide testimisel, pulbrite koostisosade kontrollimisel, sisekujunduslikel eesmärkidel ööklubides ja mujal võivad kasutuses olla nõrga intensiivsusega UVC-lambid, mille toimel hakkavad teatud materjalid helendama. Sellised lambid ei kujuta inimestele ohtu, välja arvatud teatud naha ülitundlikkuse juhud.

Meditsiinilised UVC-lambid

UV-kiirgus leiab meditsiinis laialdast kasutamist diagnostilistel või ravieesmärkidel. UV-valguse käes tulevad paremini esile teatud tüüpi nahakahjustused ja –haigused.

UV-valguse teraapiat kasutatakse näiteks psoriaasi, ekseemi, pigmendilaikude jm nahaprobleemide raviks.

Nii terapeudilistel kui diagnostilistel rakendustel peab personal olema koolitatud, et UV-kiirituse doos oleks adekvaatselt valitud.

Pisikuvastased UVC-lambid

Pisikuvastaseid (bakteritsiidsed) UV-lampe peetakse üheks efektiivsemaks steriliseerimise meetodiks. Need kiirgavad UVC-lainepikkustel, eesmärgiga hävitada õhus lenduvad ja tööpindadel ning instrumentidel olevad mikroorganismid. Peamiselt on UVC-lambid kasutusel haiglates, aga ka mikrobioloogialaborites. Vajalik on, et lampide paigutus, tööprotseduurid ning isikukaitsevahendite kasutus tagaks töötajate ohutuse.

Solaariumid

Kunstliku päevituse eesmärgil kasutatavad solaariumid kiirgavad peamiselt UVA-lainepikkustel, kuid sisaldavad ka UVB-kiirgust. Mõned uuemad mudelid on toodetud ka intensiivsema UVB-kiirguse tootmiseks.

Solaariumi regulaarne kasutamine võib oluliselt tõsta isiku aastast UV-kiirguse doosi. Silmade kaitse on vajalik nii solaariumi kasutajatel kui ka personalil.

Säästulambid

Uuringute andmetel võib väiksemates kogustes UV-kiirgust (lisaks UVA-le ka UVB’d ja veidi UVC’d) esineda ka mõnedes säästupirnides. Kui sellised säästupirnid on silmade vaateväljas ning neile ollakse lähedal, nende UVB ja UVC esile kutsuda lumepimeduse. Üldjuhul aga säästupirnid ei kujuta endast ohtu, sest enamus mudelid filtreerivad UVB ja UVC välja.

Allikas: Tervis

UVC-kiirguse seaded