Ultraviolettlampide tüübid ja nende kasutamine

Ultraviolettlampide tüübid ja nende kasutamine

Ultraviolettvalguse emissioonispekter in vivo on saadaval päikesevalgusest. Just tema võimaldab inimesel saada D-vitamiini, mis on laste organismile nii vajalik, eriti varases perioodis. UV-kiirgus on kasulik ka täiskasvanu kehale. Naturaalsete päikesevannide saamine suurendab inimkeha immuunsust. See on muudetud mitmesuguste haiguste suhtes vastupidavamaks, omandab vastupidavuse patogeensete bakterite toimele. Ultraviolettkiirguse spektri tõttu toodavad taimed klorofülli. Kõik Maal elavad asjad võlgnevad suure osa nende olemasolust sellele valgusspektrile.

Kust talvel UV-kiirgust saada

Varem olemasolev probleem loodusliku allika ultraviolettkiirguse puuduse või peaaegu täieliku puudumise tõttu talvisel perioodil lahendati ultraviolettlampide abil täielikult. Lisaks on UV-lambid võimelised tekitama kindla lainepikkusega ultraviolettkiirgust. Seetõttu saab selliseid lampe maksimaalse efektiivsusega konkreetsetel eesmärkidel kasutada.

UV-lamp

Tänapäeval on palju ultraviolettlampide tüüpe, mis erinevad kuju, tootmismaterjali, kiirgusmeetodi ja ultraviolettkiirguse spektri määratletud lainepikkuse poolest.

UV-spekter: kategoriseerimine

Lainepikkusel olev ultraviolettkiirgusspekter jagatakse tavaliselt kolmeks vahemikuks:

400-315 nm - nähtava spektriga piirnevat pikka lainepikkuste vahemikku tähistatakse UVA-na;
315–280 nm - keskmise laine vahemik, mis on saanud UVB klassifikatsiooni;
280-100 nm - lühilaine spekter, mida tähistab UVC.

Sõltuvalt nõutavast emissioonispektrist toodetakse erinevat tüüpi ultraviolettlampe. Kuid selgelt määratletud lainepikkusega kitsa spektri reguleerimine pole kõigis seadmetes saadaval. LED-kiirgusallikaga ultraviolettlambid võimaldavad lainepikkust kõige täpsemini seadistada.

Kasutage ultraviolettkiirguse allikaid paljudes valdkondades:

meditsiinis,
koduteraapias,
taimede kasvu stimuleerimiseks,
ilusa päevituse jaoks solaariumides,
geeli kuivatamiseks maniküüriruumides,
kohtuekspertiisi valdkonnas pangatähtede ehtsuse määramisel,
meelelahutustööstuses, diskorite jaoks.

Sõltuvalt eesmärgist kasutatakse erineva lainepikkusega ultraviolettkiirguse allikaid. Ultraviolettlambil võib olla väga erinev võimsus - alates 8W seadmetes, kus kasutatakse ainult ultraviolettvalgust, kuni 100-200W - võimsates bakteritsiidsetes seadmetes.

Ultraviolettlampide rakendusala

Ravim

Ultraviolettlambi tuntuim kasutamine meditsiinis. Fikseeritud installi abil saate kogu ruumi kiiresti desinfitseerida. Seda tüüpi seadmetes kasutatakse lühilaine spektri kiirgust. Niinimetatud bakteritsiidse lambi tipplainepikkus on 253,7 nm. Kiirguse korral lainepikkusega alla 257 nm provotseeritakse osooni moodustumist, millel on tugevad oksüdeerivad omadused. Osoon aitab kaasa ka kõigi mikroorganismide hävitamisele, kuid on kahjulik ka inimestele.

Bakteritsiidne ultraviolettlamp võimaldab hävitada mitmesuguseid baktereid ja seeni, mis asuvad seinte, põrandate, lagede, mööbli, seadmete pinnal. Kiirgusega kokkupuutel surevad isegi uinuvas seisundis olevad bakterid ja hallitusseente eosed. Lühiajaline ultraviolettvalgus hävitab tolmulestade, ektoparasiitide, putukate mune. Erinevat tüüpi parasiidid vajavad erinevat kokkupuuteaega. Ultraviolettkiirgus ei mõjuta parasiite ega seeni, mis ei asu pinnal, vaid näiteks mööbli polstris või seina krohvi all.

Ultraviolettkiirguse suurepärane praktiline rakendamine teraapias, ENT-organite raviks, hambaravis. Sellised seadmed on valmistatud ka koduseks kasutamiseks. Siin saab lainevahemikku kasutada vahemikus 280–400 nm, sõltuvalt seatud terapeutilistest eesmärkidest.

Ultraviolettkiirgus lapse ravimisel

Solaariumis kasutatavates seadmetes kasutage ultraviolettkiirguse spektri pika lainepikkuse lampe. Päevitu tekitamiseks mõeldud ultraviolettlamp töötab vahemikus 300–400 nm.
Taimedele

Kasvuhoonetes ja kasvuhoonetes, kus taimi kasvatatakse talvel, kasutatakse mitme lainepikkuse standardiga ultraviolettlampe. Selle põhjuseks on erineva lainepikkusega ultraviolettallikate erinev füsioloogiline mõju taimedele.

Kiirgus lainepikkusega 315-380 nm aitab stimuleerida taimedes sünteesi, 280-315 nm tagab neile vastupidavuse külma eest. Ultraviolettkiirguse lühilaine spektrit taimekasvatuses ei kasutata. Lühilainekiirgus on taimedele ohtlik!

UV-lamp taimedele

Konkreetsed rakendused

Kriminalistikas ja rahatähtede ehtsuse kindlakstegemiseks kasutatakse lampe nähtava spektri lähedal asuva kiirgusallikaga - 350–400 nm. Sellise valgusallika lambid on mustad. Nad kasutavad uviolenklaasi, andes inimsilmale nähtamatu tala. Kuid samal ajal annavad mõned objektid tema kiirtes fluorestsentsi.

Terraariumi jaoks kasutatakse spetsiaalseid kombineeritud lainepikkuse spektriga lampe. See on 12% UVB vahemikust ja 30% UVA vahemikust. Valgusallikatena kasutatakse peamiselt umbes 8W võimsusega LED-lampe.

Diskosaalide jaoks kasutatakse UVA-lampe - peamiselt lainepikkusega 380–400 nm. Sellise kiirguse kahjulikkus on null - need on inimkehale täiesti kahjutud. Diskosaalide lampides kasutatakse spetsiaalset fosforit, mis muudab ultraviolettkiirguse vahemiku nähtavaks. Diskotöötluseks kasutatakse peamiselt E27 pistikupesaga siniseid ja mustaid lampe. See tehnika võimaldab teil luua ebatavalisi kuma efekte, mis on eriti väljendunud valgete lillede tajumisel.

UV-lambid diskos

Kasutades ultraviolettkiirguse lühilainepikkuste vahemikku, valmistatakse spetsiaalsed seadmed vee puhastamiseks. Sellistel seadmetel on suletud anum, mille sees vesi voolab läbi ja mida desinfitseeritakse ultraviolettkiirguse ultraviolettkiirguse spektri kiiritamisega. Sellise seadme kasutatud võimsus reeglina ei ületa 8W. Selle ühendamine toimub tavapärases võrgus, mille pinge on 220 V.
UV-lampide tüübid

Kõige sagedamini kasutatav UV-kiirguse allikas on tuntud luminofoorlamp.

Klaaskolbi keemilise koostise valimisel ja sellele erinevat tüüpi pihustamisel kompositsiooni saamiseks antakse ultraviolettvalgust mis tahes lainepikkuse vahemikus. Ultraviolettlampe toodetakse nii hõõglambi kujul, millel on e27 kork, kui ka hõõglambi kujul, millel on pistik. Lambi võimsusel on lai valik. Sõltuvalt lambi otstarbest võib see olla alates 8W kuni 100-300 W.

On olemas erinevat tüüpi ultraviolettlampe. Saate valida mis tahes suuruse ja funktsionaalse mudeli. Näiteks meditsiiniasutuste ruumide desinfitseerimiseks kasutatakse suurt ultraviolettlampi, mis on statsionaarne paigaldus. Kompaktseid disainilahendusi kasutatakse mobiilikasutuses, näiteks kodus.

Ultraviolettlambid
Töö põhimõtte järgi

Oma disainilahenduse järgi jagatakse ultraviolettlambid suletud, avatud ja spetsialiseeritud.

Konkreetse objekti töötlemiseks kasutatakse suletud lambivorme ehk nn retsirkulaatoreid. Tulenevalt asjaolust, et ultraviolettkiirguse radiaatorid on suletud, saab selliseid lampe kasutada inimeste juuresolekul.
Avatud lambid said selle nime tänu sellele, et töötavast allikast pärit ultraviolett levib vabalt kogu ruumis. Selliste laternate toas sisselülitamisel ei tohiks olla inimesi ega loomi. Sellist ultraviolettlampi kasutatakse ruumide desinfitseerimiseks.
Spetsialiseeritud lambid võivad olla mis tahes suurusega, neid saab kasutada nii meditsiini- või spetsialiseeritud asutustes kui ka kodus. Neid kasutatakse füsioteraapias külmetushaiguste või kergete põletikuliste protsesside raviks, päevituseks. Kaitseprillid on selliste seadmete pakendis.

Kodus kasutage kompaktseid spetsialiseeritud lampe.
Paigaldamise tüübi või paigaldusmeetodi järgi

On olemas selliseid tüüpi paigaldus- ja paigalduslampidega:

põrand
lauaplaat
seinale või monteeritud.

Põrandalampidel on reeglina suured mõõtmed ja need paigaldatakse eraldi ruumi. Lauaarvutimudeleid saab transportida, just need modifikatsioonid on mõeldud koduseks kasutamiseks. Statsionaarses kasutuses kasutatakse monteeritud mudeleid.
Suuruse või liikuvuse järgi

Nimest enesest lähtuvalt on olemas järgmist tüüpi lambid:

kaasaskantav, mida on kerge ühest toast teise viia;
statsionaarsed, mis on ette nähtud konkreetse ruumi, kuhu nad on paigaldatud, desinfitseerimiseks.

Osooni moodustumise meetodil

Osoon on lamp, mille käigus moodustub osoon. Selle põhjuseks on lambi kiirguse koostoime hapnikuga. Selliste seadmete kasutamisel on oluline ruumi sageli ventileerida, kuna osoon on kehale kahjulik.
Osoonivaba - need on seadmed, milles lamp on valmistatud kvartsklaasist, kaetud spetsiaalse kihiga. Sellistes seadmetes ei tekita kiirgus hapnikuga suheldes osooni. Kaasaegsemad mudelid kasutavad kvarti asemel amalgaami - vismuti, indiumi ja elavhõbeda sulamit. Kuumutamisel aurustub elavhõbe ja eraldab vajaliku kiirguse, mis hapniku toimel osooni ei moodusta.

Kuidas kodu jaoks UV-lampi valida?

Kodus saate terapeutilistel eesmärkidel kasutada nii bakteritsiidset lampi kui ka lampi.
Ravi jaoks mõeldud UV-lamp

Koduseks kasutamiseks mõeldud ultraviolettlamp sobib terapeutiliseks otstarbeks kõige paremini. Kõige sagedamini on see väike seade, millel on kaitseekraan ja mitmesuguste düüside komplekt kiirguse mugavaks kasutamiseks ENT-i organite ravis. Sellistes seadmetes kasutage spetsiaalseid prille, mis kaitsevad silmi ultraviolettkiirte juhusliku kokkupuute eest.

Kodu ultraviolettlamp on väike ja odav. Mitmete kaubamärkide all töötlemiseks toodetakse ultraviolettlampi. Nende ostmisel peaksite pöörama tähelepanu seadme võimsusele, erinevate füsioteraapiaks vajalike pihustite olemasolule.
Bakteritsiidne lamp

Bakteritsiidset lampi saab kodus kasutada ainult siis, kui on võimalik korraks inimesi ja loomi puhastada ning lilli ja muid taimi sealt eemaldada. Seda protsessi nimetatakse kõige sagedamini kvartsimiseks seadme enda lampi tüübi tõttu.

Selle protsessi nimi on fikseeritud, kuigi nüüd on juba palju sarnaseid seadmeid, mis kasutavad kvarts asemel amalgaami.

Ultraviolettkvartslamp kuulub avatud tüüpi seadmete hulka. Selle võimsus võib olla väga erinev, alates 8W. Bakteritsiidset lampi ostes on väga oluline täpsustada, kui palju ruumi sellega hakkama saab.

Kvartsist bakteritsiidne lamp

Paljud käsitöölised valmistavad ultraviolettlampe ise. Hoolimata asjaolust, et sellise seadme vooluring on väga lihtne, ei tohiks unustada ohtu, mida see võib tekitada, kui valmistamisel on viga. Ja siin ei räägi me sellest, kas ultraviolettlamp on kahjulik või kasulik, on oluline selle valmistamise õigsus.

Kas UV-lamp on kodus kasulik?

Ultraviolettkiirguse kasutamisest on kasu ainult siis, kui seda õigesti kasutatakse.